Kar ne zaman yağacak?

06.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hava durumu: Kar ne zaman yağacak?

İstanbul hava durumu mgm.gov.tr’den geçen saatlik tahmine göre ‘İstanbul’a ne zaman kar yağacak’ sorusunun cevabı belli oldu; 16.00’da başlayan yağmurlu kar 20.00’de tüm İstanbul geneline yayılacak.

Hava durumu mgm.gov.tr’den geçen saatlik tahmine göre ‘ Ne zaman kar yağacak’ sorusunun cevabı belli oldu; 16.00’da başlayan yağmurlu kar 20.00’de tüm yurt geneline yayılacak.

İstanbul hava durumuna ilişkin meteorolojiden gelen son bilgilere göre kar yağışı bugün başlıyor. İstanbul’a beklenen yoğun kar yağışı bugün başlıyor meteoroloji kritik saati açıkladı. Günlerdir ‘İstanbul’a kar yağacak mı’ sorusunun yanıtı merakla bekleniyordu; karın bugün saat 20.00 itibariyle başlaması bekleniyor. Marmara Denizi’ndeki olumsuz hava koşulları deniz trafiğini de olumsuz etkiledi, birçok sefer iptal edildi.

METEOROLOJİ’DEN TÜM YURTTA KAR YAĞIŞI UYARISI

Meteorolojiden bu sabah yapılan

açıklamaya göre saat 16.00’da başlaması beklenen kuvvetli yağmurun İstanbul’un batısında Çatalca-Silivri hattında karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği belirtiliyot.Yağışın saat 20.00’ye kadar İstanbul geneline yayılması bekleniyor.

Meteorolojiden bugün yapılan açıklama şöyle:

“İstanbul’da halen güneybatı yönlerden (lodos) kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esen rüzgarın öğleden sonra kuzeybatı (karayel) yönüne dönerek kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmeye devam edeceği ve 10 derece üzerinde bulunan hava sıcaklığının akşam saatlerine doğru hızla azalarak sıfır dereceye ineceği, Kuvvetli yağmur ve sağanak şeklindeki yağışın, saat 16 civarında İstanbul’un batısında Çatalca Silivri hattında karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği saat 20 ye il geneline yayılarak yoğun kar olarak gece boyu ve Cumartesi günü devam edeceği yerde ortalama olarak 20 cm üzerinde kar yüksekliği yapabileceği tahmin edilmektedir.”

KAR YAĞIŞI 36 SAAT ÇOK YOĞUN

Meteorolojinin günler öncesinden duyurduğu kar yağışı Balkanlardan giriş yapacak ve saatler ilerledikçe etkisini giderek arttıracak. Kar yağışının ilk 36 saat oldukça yoğun seyretmesi beklenirken, 3. gün yani Pazar günü daha hafif bir yağışla devam etmesi bekleniyor.

20 CM KAR

Karın 20 cm üzerinde kar örtüsü bırakacağı bekleniyor.

KAR YAĞIŞI BEKLENEN DİĞER İLLER

Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve adeta bahar havası estiren sıcaklık yerini soğuk havaya bıraktı. Balkanlardan gelen soğuk ve karlı hava, bugün etkisini gösterecek.Önümüzdeki günlerde de yurdun büyük kısmını etkisi altına alacak. Bugün İstanbul için de öğleden sonrası için kar alarmı verildi.

Sıcaklıkların bugünden itibaren hızla düşeceğini

belirten Meteoroloji’den verilerine göre, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya gibi pek çok il için de kar uyarısı var.İSTANBUL HAVA DURUMU’NA GÖRE KAR SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

İstanbul’da kar yağışı bugün saat 20.00’de başlayacak ve saatler ilerledikçe etkisini giderek arttıracak.

Kar yağışı İstanbul’da haftasonu da devam edecek.

ISTANBUL °C, 11°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, akşam saatlerine doğru Avrupa yakasında yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meterorolojinin resmi sitesinde yer alan verilere göre 6 Ocak Cuma yani bugün yoğun kar yağışı bekleniyor.

İSTANBUL’DA HAFTASONU HAVA DURUMU: KAR YAĞACAK MI?

Cumartesi yoğun kar yağışı ve Pazar günü de hafif kar yağışı beklenen hava durumu raporlarına göre, Pazartesi ve Salı günü de kar yağışının devam etmesi bekleniyor.

SICAKLIK KAÇ DERECE OLACAK?

Öğle saatlerinden sonra ise Marmara’da hissedilir derecede (6 ila 8 derece) azalacağı, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 8°C

Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra batı kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

CUMA GÜNÜ KAR YAĞIŞI YOĞUN OLACAK İLLER

Meteorolojinin sitesinde yayınladığı uyarıya göre cuma günü kar yağışının yoğun olacağı bazı iller şunlar; İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir Kocaeli , Yalova ve Bursa. Bilecik ve Sakarya illerinde de kar yağışı görülecek.

CUMARTESİ YOĞUN KAR YAĞIŞI GÖRÜLECEK İLLER

Haftasonu kar yağışı etki alanını genişleterek iç anadoluyu etkileyecek. Ankara başta olmak üzere bir çok ilde kuvvetli kar yağışı görülecek. Meteorolojinin sitesinden verdiği tahmine göre 6 Ocak cumartesi günü Marmara bölgesindeki illere ilaveten kar yağışının kuvvetli olacağı iller şunlar; Ankara, Eskişehir, Kütahya, Konya, Afyonkarahisar, Karaman, Isparta, Burdur, Uşak, Zonguldak, Bolu Düzce, Karabük ve Bartın. İç anadolu bölgesindeki Kayseri, Nevşehir, Sivas ve Kırşehir illerinde de kar yağışı etkili olacak.

PAZAR GÜNÜ KAR YAĞIŞINDA SON DURUM

8 Ocak pazar günü ise balkanlar üzerinden gelen kar dalgası doğu anadolu bölgesini de etki alanına katacak. Pazar günü yurdun doğusundan batısına hemen her yerinde kar yağışı etkili olacak.

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

MARMARA

Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak, öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; ilk saatlerde bölgenin batısında kuvvetli yağmur ve sağanak, akşam saatlerine doğru İstanbul Avrupa yakasında ve devamında bölgenin doğusu ile Balıkesir çevrelerinde yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın ilk saatlerde güney yönlerden, öğle saatlerinden itibaren ise kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli kuvvetli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

EGE

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Kıyı Ege’de kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, zamanla Kütahya, Uşak ve Denizli çevrelerinde yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın güney yönlerden, gece saatlerinden sonra kıyı Ege’de kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli kuvvetli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Mersin, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin batısında güney yönlerden kısa süreli kuvvetli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Eskişehir çevreleri ile Ankara’nın batı kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli kuvvetli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı, batısı çok bulutlu, ilk saatlerde Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli çevrelerinin hafif olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akşam saatlerinden itibaren bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren parçalı bulutlu, ilk saatlerde Adıyaman çevrelerinin hafif olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İDO VE BUDO SEFERLERİ İPTAL

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) ve İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Marmara Denizi’ndeki olumsuz hava koşulları sebebiyle seferlerini iptal etti.

Marmara Denizi’ndeki olumsuz hava koşulları deniz trafiğini olumsuz etkiledi.

BUDO’nun resmi sayfasından yapılan açıklamaya göre iptal edilen seferler şu şekilde;

06.01.2017 07:00 tarihindeki Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

06.01.2017 08:30 tarihindeki Bursa (Mudanya) – İstanbul (Büyükçekmece)

06.01.2017 08:30 tarihindeki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya)

06.01.2017 09:00 tarihindeki Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

06.01.2017 09:00 tarihindeki Bursa (Mudanya) – Armutlu (İhlas)

06.01.2017 09:30 tarihindeki Armutlu (İhlas) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

06.01.2017 10:30 tarihindeki İstanbul (Büyükçekmece)

06.01.2017 10:45 tarihindeki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferleri iptal edilmiştir.

İDO’nun resmi sayfasından yapılan açıklamaya göre iptal edilen seferler şu şekilde;

06-01-2017 06:30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy-Beşiktaş Deniz Otobüsü

06-01-2017 07:10 Bostanci-Kartal/Yalova Deniz Otobüsü

06-01-2017 07:30 Beşiktaş-Kadıköy-Yenikapı-Bursa Deniz Otobüsü

06-01-2017 07:45 Bandirma – Yenikapi – Bostanci Deniz Otobüsü

06-01-2017 08:30 Armutlu-Armutlu TK-Yenikapi-Kadiköy Deniz Otobüsü

06-01-2017 08:30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy-Beşiktaş Deniz Otobüsü

06-01-2017 09:30 Beşiktaş-Kadıköy-Yenikapı-Bursa Deniz Otobüsü

06-01-2017 12:00 Bostanci – Yenikapi – Bandirma Deniz Otobüsü

06-01-2017 14:30 Yalova-Tuzla-Kartal Deniz Otobüsü

 

AKOM WHATSAPP İHBAR HATTI

İstanbul’da yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşlar Alo 153 Beyaz Masa numarasının yanı sıra artık 0552 153 00 34 WhatsApp ihbar hattı üzerinden de müracaatlarda da bulunabilecekler.

Kış koşulları süresince İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sorumluluk alanlarında, ana caddeler, meydanlar, üst geçitler, metrobüs yollarında oluşabilecek olumsuzlukları WhatsApp üzerinden bildirebilecekler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanlarının dışında olan olumsuzluklar ile ilgili İlçe Belediye Başkanlıklarının kriz merkezlerine iletilerek çözüm üretilecek.

Vatandaşların WhatsApp ihbar hattı üzerinden fotoğraf veya konum göndermeleri ekiplerin olumsuzluklara daha hızlı müdahale etmesini sağlayacak.

 

kaynak : mynet.com

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ