Muş TSO Başkanı Cengiz’den İstanbul Saldırısına Kınama

13.12.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞ TSO) Başkanı Fatih Cengiz, İstanbul Beşiktaş’taki terör saldırısına tepki göstererek, “Terör, benim anladığım kadarıyla başka bir evreye girmiştir. Yani insanları öldürmekten ziyade şu anda Türkiye’nin ekonomisine oynuyor” dedi.

Muş TSO Başkanı Fatih Cengiz, Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından düzenlenen terör saldırısına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Maçı çıkışında menfur terör saldırısından dolayı 44 vatandaşın şehit, 166 vatandaşın ise yaralandığını dile getiren Cengiz, şehit olanlara başsağlığı, yaralılara da şifa diledi. Cengiz, “Terör, benim anladığım kadarıyla başka bir evreye girmiştir. Yani insanları öldürmekten ziyade şu anda Türkiye’nin ekonomisine oynuyor. İstanbul gibi bir yerde 44 insanı katletmeleri bunu gösteriyor. Şimdi gün birlik ve beraberlik günüdür. Gün iş dünyası tek vücut halinde hükümetin ve milletin yanında olma günüdür. Olayın olduğu cumartesi gününe kadar gösterdiğimiz efor neyse, cumartesinden sonraki eforumuzu iki katına çıkarmamız lazım” dedi.

“Terörün bundan sonra ki amacı ekonomidir”

Terörün İstanbul’u neden seçtiğini anlatan Cengiz, “Türkiye’nin ekonomisinin kalbi İstanbul’dur. İstanbul’da terör olayları yapıp, İstanbul’da tedirginlik oluşturup ticareti engellemeye çalışılıyor. İstanbul engellendiği zaman yavaş yavaş, peyderpey bütün Türkiye bu olaylardan etkileniyor ve bundan dolayı terör İstanbul’u hedef alıyor. Daha önceki olaylarda da 40 kişi, 50 kişi, 100 kişi katledildi. Özellikle terörün bundan sonra ki amacı ekonomidir” ifadelerini kullandı.

“Terörü nefretle lanetliyor ve kınıyorum” diyen Cengiz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Allah bunların belasını versin. İnsan öldürmek ya da bir ülkenin ekonomisini sıkıntıya sokmak akıl, mantık işi değil. Bunlar neye, hangi amaca hizmet ediyorlar? Kime taşeronluk yapıyorlar? Terörün ipi dışarıda birilerinin ellerinde, ipleri gevşettikleri zaman üzerimize salıyorlar, çektikleri zaman duruyorlar. Bunlar kime hizmet ediyorlar? Burada mesele Türkçülük, Kürtçülük veya başka bir mesele değil. Ölen Kürt, ölen Türk, ölen Laz, ölen Çerkez. Biz, dün burada şehidimizi defnettik. Ölen kim? Kürt. Diyarbakır’daki kim? Kürt. Yani bu olaylar Kürt, Türk meselesi değil. Bu başkalarına taşeronluk yapmaktır. Son 1,5-2 yıldır ülkemizin üzerinde, Ortadoğu ekseninde çok büyük oyunlar oynanıyor. Bunu görmemek ya da tahmin etmemek için kör olmak gerekiyor. Bu oyunların nedeni ise ülkemizde huzurun olması, ekonomimizin ileri gitmesi, ülkenin gelecek vaat etmesidir. Dünyanın 3-5 tane iyi ülkesi olma konumuna geliyorduk. Biz, Cumhurbaşkanı ve Başbakanla yurtdışına gittiğimiz gezilerde Türkiye dedikleri zaman artık gurur duyulacak bir noktaya gelmiştik. Bunlar bu bölgede bizim güçlenmemizi istemiyorlar. DEAŞ, FETÖ, PKK’nın yapacağı şeyler değil. Bir üst akıl var. Bu üst akıl oyunu yönetiyor, onların ellerine veriyor, onlarda bizim üzerimize geliyor. 44 can, hepsi 20 ile 35 yaşları arasında insan. Şehidimizin cenazesinde annesini gördüm içim parçalandı. Bu şehitler hepimizin çocuğu olabilirdi. Hepimizden aynı oranda tepki gelmesi lazım. Bundan sonra müsamahanın olmaması lazım.”

Cengiz, Fransa’da meydana gelen Charlie Hebdo olayına da değinerek, “12 kişi ölürken bütün dünya bir araya geldi. Bizim ülkemizde herhalde son bir yılda masum, yolda yürüyen veya sivil toplum örgütünün gösterisine katılan, ya da maça giden yaklaşık 360-400 insanımız öldü. Avrupa’dan, dünyadan neden ses yok? Bunu bir düşünmek lazım” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ