Musul Operasyonu

25.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Musul Operasyonu

Musul'un batı yakasını hedef alacak harekata artık saatler kaldı. Musul'dan kaçmaya çalışan sivillere ateş açan IŞİD'in kaybettiği mahallelerde gizlenen son teröristleri de öldürüldü.

Musul Operasyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Musul’un batı yakasını hedef alacak harekata artık saatler kaldı. Musul’dan kaçmaya çalışan sivillere ateş açan IŞİD’in kaybettiği mahallelerde gizlenen son teröristleri de öldürüldü.

 

             IŞİD‘in elinde mahsur kalan siviller yiyecek bulmakta zorlanıyor, Birleşmiş Milletler bazı evlerde soğuktan korunmak için mobilyaların yakıldığını duyurdu. Doğu yakası terör örgütü IŞİD’den kurtarılan Irak’ın en büyük ikinci şehri Musul’da, 750 bin sivilin kentte rehin tutulduğu tahmin ediliyor.

BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BAŞLAYACAK

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, dün akşamüstü yaptığı açıklamada, 100 binden fazla silahlı unsur tarafından kuşatılan kentte Dicle Nehri’nin doğusundaki kısmın

tamamen IŞİD teröristlerinden temizlendiğini bir kez daha ilan etti. İbadi, Ordu birliklerinden kentin batısını kurtarmak için hızlıca harekete geçmelerini istedi. Kentin batısını kurtaracak operasyonun birkaç gün içinde başlaması bekleniyor.

Kentin batı yakasında operasyonların başlamasıyla 250 bin kadar sivilin evlerini terk etmesi bekleniyor. Haziran 2014’ten bu yana Musul’u elinde tutan terör örgütü, halihazırda şehirden kaçmaya çalışan sivillere ateş açıyor.

Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el Caf, ülke genelinde bugüne kadar evinden olanların sayısının ise 1 milyon 600 bini aştığını açıkladı.

SON TERÖRİSTLER DE ÖLDÜRÜLDÜ

Ordu birlikleri, Raşidiye mahallesindeki son teröristleri de salı günü öldürdü. Uluslararası haber ajansları, cesetleri sokaklara atılan IŞİD’lilerin fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Musul içinde 5 ila 6 bin arasında IŞİD teröristinin bulunduğu tahmin ediliyor. Bomba yüklü araçlarla mevzilerini savunan terör örgütü, keskin nişancı ateşleriyle de sokak savaşında direniyor.

IŞİD’DEN TEMİZLENEN BÖLGELERDE HAYAT VAR

Terör örgütünden temizlenen mahallelerde ise hayat var. Okullar açıldı, kadınlar çarşıda dolaşıyor, bazı kadınların otomobil kullandığı görülüyor. Nargile ise eski günlerdeki popülerliğine kavuştu.

Yardımlar için zamana karşı yarışan Birleşmiş Milletler, IŞİD’in elinde tuttuğu sivillerin günde yalnızca bir kez yemek yiyebildiklerini duyurdu. Reuters haber ajansına konuşan BM koordinatörü Lise Grande, çok sayıda ailenin daha önce görülmemiş şekilde tırmanan fiyatlar nedeniyle en temel ihtiyaçlarını bile alamadığını söyledi. Birçok aile de ısınmak için evlerindeki mobilyaları yakmaya başladı.

Yardım kuruluşları, halihazırda kent çevresine kurulan sığınmacı kamplarına yerleştirilen Musullulara paketleri

dağıtıyor. 17 Ekim’de başlayan büyük operasyonda, bugüne kadar evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı 170 bine yaklaşmış durumda.

IŞİD esaretinden kurtulan ve kentten kaçan siviller, bir an önce evlerine geri dönmenin hayalini kuruyor. Kente 40 kilometre mesafede yer alan Hazır çadır kampında kalan Haşim Aziz isimli Musullu, evinin savaşta yıkıldığını komşularından öğrenmiş. Ancak yine de üç aydır kaldığı kampta yaşamak istemediğini ve evine dönmek istediğini söylüyor.

Hişam Ali ise, “Evime ne olduğunu bilmiyorum ancak nasıl olursa olsun döneceğim. Harabe de olsa bir evde oturmak kamp hayatından daha güzeldir” diyor.

TRUMP’TAN DAHA FAZLA DESTEK SÖZÜ

ABD’nin başını çektiği uluslararası koalisyon ise, IŞİD hedeflerini hava saldırılarıyla vuruyor. Dicle Nehri’nin üstünde yer alan beş köprü, koalisyon uçakları tarafından IŞİD’in geçişlerini engellemek amacıyla geçtiğimiz aylarda bombalandı.

İbadi ayrıca, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’tan daha fazla destek sözü aldığını da aktardı. Irak Başbakanı, “ABD’nin desteği terörle mücadele alanında artacak” dedi.

ABD’Lİ KOMUTAN: BATIDAKİ SAVAŞ DAHA ZOR OLACAK

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da, yazılı açıklamayla operasyondaki son durumu paylaştı. Buna göre, 17 Ekim 2016 tarihinden bu yana 558 hava saldırısı düzenlendi, IŞİD’e ait hedeflere 10 bin 115 adet bomba bırakıldı. Saldırılarda 151 bomba yüklü araç, 361 bina/tesis, 140 tünel, 408 araç, 392 sığınak, 24 uçaksavar, 315 top sistemi imha edildi.

ABD’li komutan Tümgeneral Stephen Townsend, “Bu iş dünyadaki her ordu için çok zor bir iş olacaktı ve tabii ki Iraklıların 2014 yılından bu yana katettikleri mesafe, yıllar süren savaş ve istikrarsızlıktan sonra barış ve güvenliğin elde edilmesi için bir umut veriyor. IŞİD’in temizlenmesi için daha gidilecek çok yol var ve Musul’un batısındaki savaş doğudakinden daha zor olacak” dedi.

 

kaynak : mynet.com

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ